2024-08-23

Augintinio vaistinėlės ABC: kokiomis pirmosios pagalbos priemonėmis turėtų pasirūpinti kiekvienas šeimininkas?

Visuose namuose galima rasti vaistinėlę, kuri kaskart žmogui sunegalavus tampa išsivadavimu nuo nelauktų ligų ir skausmo. Visgi kur kas rečiau namų lentynose randama augintinio vaistinėlė. Tačiau veterinarijos gydytojai pataria: kiekvienam keturkojo šeimininkui vertėtų ja pasirūpinti ir taip užtikrinti, kad augintiniui apsirgus ar susižalojus visuomet šalia bus būtiniausios pirmosios pagalbos priemonės.

Nuo kasdienių pavojų gelbstinti vaistinėlė

Sunegalavus ar susižeidus keturkojui draugui visuomet šeimininkas turėtų nedelsiant kreiptis į veterinarą. Tačiau veterinarijos klinikos „Dr. Vet“ specialistė Inga Dūdaitė teigia, kad nors didžioji dalis gyvūnų vaistų ir papildų nėra skirti vartoti namų sąlygomis, visgi yra keletas priemonių, kurios namų vaistinėlėje tikrai atras savo vietą.

„Nesvarbu, tai būtų netikėtos traumos ar sunegalavimai – šeimininkas gali padėti savo augintiniui. Juk yra begalė atvejų, kada reikia reaguoti „čia ir dabar“. Tai gali būti augintinio nagų nusilaužimai, jų įkirpimai žirklutėmis, pėdučių įsipjovimai ar galų gale suviduriavimas. Ištikus tokioms problemoms šeimininkas, turintis namuose elementarius vaistus ir priemones, gali kur kas greičiau pagelbėti savo augintiniui be papildomo važiavimo į veterinarijos kliniką“, – teigia I. Dūdaitė.

Kaip vieną dažniausių augintinių traumų veterinarijos gydytoja išskiria nagų nusilaužimus arba netyčinius jų įkirpimus žirklutėmis. Jos teigimu, pradėjus kraujuoti įkirptam ar nusilaužtam nagui, šį galima prideginti kalio permanganatu. Tereikia sudrėkintu higieniniu krapštuku pasemti kalio permaganato grūdelių ir prispausti prie nago. Tai turėtų greitai sustabdyti kraujavimą.

Kalio pergamanatą veterinarė taip pat pataria naudoti augintiniui nusibrozdinus, nestipriai įplyšus jo pėdutėms ar kitaip negiliai susižeidus odą. Tokiais atvejais traumos vietą reikėtų dezinfekuoti su steriliomis servetėlėmis arba pasiruoštu kalio permanganato tirpalu – užtenka į stiklinę virinto atvėsinto vandens įberti keletą grūdelių ir gerai viską išmaišyti. Dezinfekavus žaizdą, ją reikia nusausinti vatos tamponėliais ir, jeigu ši toliau kraujuoja, sutvarstyti – dedamas švarus tamponėlis, ne per stipriai apvyniojamas tvarsčiu.

„O jeigu reikėtų išskirti vieną dažniausių augintinių sunegalavimų, tai tikrai būtų viduriavimas. Jam prasidėjus ar tiesiog pamačius, kad gyvūnas ką tik suvalgė kažką nenuodingo, pavyzdžiui, išlaižė ant grindų nukritusį grietinės šaukštą, vertėtų iškart jam suduoti papildų nuo viduriavimo. Tai padės „surišti“ suskystėjusias išmatas ir taip greičiau palengvins augintinio savijautą. Duokite papildus iki kol jis nustos viduriuoti, tačiau ne ilgiau kaip 2 dienas. Jeigu viduriavimas vis dar nepraėjęs – vykite pas veterinarą“, – pasakoja I. Dūdaitė.

Remdamasi asmenine veterinarijos patirtimi, specialistė išskiria ir daugiau augintinio sveikatą sutrikdančių veiksnių. Vienas jų – į akį patekęs svetimkūnis, kurį lengvai iš gleivinės galima išplauti dirbtinėmis ašaromis. Taip pat minkštųjų audinių sumušimas, kada gelbsti šaldantis maišelis. Ir, žinoma, erkės įsisiurbimas, kurią vertėtų kuo greičiau ištraukti su specialiu traukikliu.

Būtiniausi daiktai augintinio vaistinėlėje

„Dr. Vet“ veterinarė I. Dūdaitė įvardija pagrindinę augintinio vaistinėlės bazę: kalio permanganatas, papildai nuo viduriavimo, dirbtinės ašaros, šaldantis maišelis, elektroninis termometras, erkių traukiklis, higieniniai krapštukai, vatos tamponėliai, sterilios servetėlės, paprastas ir tamprus tvartis bei jų kirpimui skirtos žirklės. Šalia šių priemonių taip pat gali atsirasti individualūs preparatai.

„Šią vaistinėlę mūsų veterinarijos klinikoje mėgstame vadinti „starteriu“. Kadangi besirūpinant mūsų keturkojais pacientais išryškėja individualios jų sveikatos problemos. Vieni turi problemų su akių uždegimais, kiti – su ausų, o tretieji skundžiasi silpnesniu virškinimo traktu. Tai leidžia visapusiškai papildyti vaistinėlę tokiomis priemonėmis, kurios yra reikalingiausios keturkojui. Pavyzdžiui, jeigu augintinis linkęs viduriuoti – daugiau įdėsime vaistų nuo viduriavimo, o jeigu jį dažnai kankina ausų uždegimai – pasirūpinsime papildomais ausų valikliais“, – pasakoja veterinarė.

Taip pat veterinarijos gydytoja pabrėžia: nors kiekvienas augintinis yra laikomas lygiaverčiu šeimos nariu, niekada negalima jo ligų numalšinimui naudoti žmonėms skirtų vaistų, tokių kaip ibuprofenas ir paracetamolis. Dėl augintinio sveikatos nerimaujantys šeimininkai visada raginami konsultuotis su veterinarais ir taip drauge priimti geriausią gydymą mylimam keturkojui.

Klaida!

Klaidos tekstas