2024-10-17
Laparoskopinė sterilizacija – rinkis geriausią metodą savo augintinio kastracijai
Laparoskopinės operacijos, kurios yra minimaliai invazinės ir užtikrina greitesnį atsigavimą, jau seniai laikomos „auksiniu standartu“ pažangiausiose veterinarijos klinikose Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Dabar šis modernus chirurginis metodas yra prieinamas ir DR. VET Lazdynų gyvūnų ligoninėje, suteikiant augintiniams galimybę gauti aukščiausios kokybės gydymą.
Kodėl reikėtų rinktis laparoskopines operacijas?
- Atliekant laparoskopines operacijas, užtikrinamas žymiai mažesnis skausmingumas, greitesnis ir lengvesnis atsigavimas po anestezijos bei sklandesnis gyvūno grįžimas į normalų aktyvumą.
- Atliekami nedideli (5 ir 10 mm) 2–3 pjūviai, mažesnis rando formavimasis, greitesnis žaizdų gijimas bei minimali pooperacinės infekcijos rizika.
- Garantuojama visų pilvo organų apžiūra operacijos metu.
Atviros sterilizacijos metu atliekamas nemažas pjūvis tam, kad būtų galima pašalinti visus reprodukcinius organus: gimdą ir kiaušides. Kadangi tokios operacijos metu daromas ilgas vientisas pjūvis, tokia operacija priskiriama skausmingų operacijų grupei. Tuo tarpu laparoskopinės operacijos, dar vadinamos operacijomis „per rakto skylutę“ – leidžia pasiekti tą patį rezultatą atliekant 2 ar 3 itin mažus pjūvius.
Laparoskopinės sterilizacijos metu – per nedidelį pjūvį įvedama kamera ir apžiūrimi visi pilvo vidaus organai. Kamera transliuoja ryškų vaizdą į operacinėje esantį ekraną, todėl operacijos metu galima pamatyti pakitimus vidaus organuose.
Remiantis 2018 m. amerikiečių mokslininkų atliktu tyrimu, kurio metu buvo apklausti 5 mokomųjų veterinarijos klinikų darbuotojai apie tai, kokį kastravimo metodą jie norėtų pasirinkti savo augintiniui, rezultatai nudžiugino. Didžioji dalis dalyvių pasisakė už laparoskopinę sterilizaciją (77,8 proc.) kaip mažiausiai skausmingą ir invazyvų chirurginį metodą.
Kastruoti/sterilizuoti gyvūnus reikia ne tik dėl to, kad išvengtume nepageidaujamos rujos ar palikuonių, bet taip pat norint aplenkti daugelį lytinių hormonų sukeliamų ligų (gimdos ir kiaušidžių, pieno liaukų navikus, gimdos uždegimus, tariamo nėštumo epizodus – patelėms sėklidžių navikus, prostatos hiperplaziją – patinams).
Svarbu žinoti, kad laparoskopinės operacijos gali būti atliekamos ir patinams tais atvejais, kai sėklidės yra nenusileidusios į mašnelę, o pasilikusios pilvo ertmėje. Tokia būklė vadinama kriptorchizmu. Ji pavojinga tuo, kad nekastruotiems patinams yra itin didelė rizika išsivystyti sėklidžių onkologiniams procesams.
Koks tinkamiausias būdas ir laikas Jūsų augintinio kastracijai patars veterinarijos gydytojas. Svarbiausia, kad kiekvienu augintiniu atsiradusiu mūsų namuose būtų tinkamai pasirūpinta ir savo draugija jie mus džiugintų ilgus metus.
Literatūra:
- Boel A.Franson, Phillip D.Mayhew „Small animal laparoscopy and thoracoscopy“, 2015, 207-216.
- Kristyn D.Broaddus „Owner preferences for female dog sterilization techniques“, Vet Surg., 2018,15-25.
- N.Katic, G.Dupre „Advances of endoscopic surgery for small animal reproduction“, Reproduction in domestic animals, 2016, 25–30.