2024-10-17
Slenka augintinio kailis – ką daryti?
Augintinio kailio slinkimas gali būti įprastas sezoninis procesas, tačiau kartais jis signalizuoja apie sveikatos problemas, kurias reikėtų spręsti. Tai gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – nuo infekcijų iki alergijų. Specialistai rekomenduoja stebėti savo augintinio būklę, o esant reikšmingiems pokyčiams kreiptis į gydytoją veterinarą, siekiant nustatyti tikslias priežastis bei laiku suteikti gydymą.
Sezoninis šėrimasis
Gyvūnai pradeda šertis, kai seni ar pažeisti plaukai iškrisdami keičiasi naujais. Gausesnis šėrimasis gali pasireikšti, kai atšyla orai, tačiau nemažai veislių su šia problema susiduria ištisus metus. Kai kurie keturkojai, pavyzdžiui, haskiai ir labradorai, augina storą žieminį pavilnį, kurį numeta pavasarį. Jeigu slinkimas yra nekontroliuojamas, rekomenduojama gyvūną šukuoti kelis kartus per savaitę bei paskirti papildus kailiui bent 4 sav. kurso.
Bakterinės ir grybelinės odos infekcijos
Tam tikros bakterijos yra įprasta gyvūnų odos mikroflora, tačiau dėl tam tikrų priežasčių jos gali pradėti daugintis ir tapti patogeninėmis bei sukelti odos infekciją. Bakterinės arba grybelinės odos infekcijos gali sukelti plaukų slinkimą, odos paraudimą, niežėjimą ir nemalonų kailio kvapą. Tokiu atveju dažnai atsiranda į spuogus panašios pustulės.
Odos parazitai
Niežinės erkės yra mikroskopiniai parazitai, gyvenantys odos paviršiuje arba plaukų folikuluose. Jie sukelia plaukų slinkimą ir niežėjimą, tuomet gyvūnas kasosi ar kramto savo kūną, galūnes. Kita labai dažna gyvūnų plaukų slinkimo priežastis yra blusos, dėl kurių gyvūnai gali intensyviai kasytis ar laižyti savo kūną, todėl ilgainiui stebimas plauko praretėjimas ar net paviršinės odos žaizdos. Paprastai plauko ir odos pažeidimas stebimas ties užpakaline kūno sritimi. Todėl būtina reguliariai gyvūnams naudoti preparatus nuo išorinių parazitų – tai gali būti tabletės, lašai ar antkaklis.
Alergijos
Gyvūnams, kaip ir žmonėms, gali išsivystyti alergija. Dažniausiai pasitaikantys požymiai yra odos niežėjimas, plaukų slinkimas, odos bėrimas ar paraudimas, ausų uždegimas. Gyvūnams alergija gali pasireikšti tiek į aplinkoje esančius dirgiklius, tokius kaip žiedadulkės, pelėsiai ar dulkių erkutės, blusos, tiek į pašare esančius ingredientus. Tokiu atveju taikoma griežta eliminacinė dieta gydomuoju pašaru, siekiant atmesti ar patvirtinti maistinę alergiją.
Endokrininės kilmės plaukų slinkimas
Gyvūnams kailis gali pradėti slinkti ir dėl hormonų disbalanso organizme. Dažnai plauko slinkimas yra simetriškas, tad paveikiami ne tik kūno plaukai, bet ir uodega. Vienos iš endokrininių ligų, kurios sukelia alopeciją – hipotiroidizmas, Kušingo sindromas.
Jeigu Jūsų gyvūnui slenka kailis – kreipkitės į veterinarijos gydytoją dermatologą. Pagal bendrąją odos ir kailio būklę gali būti paskirtos odos skutmenų ar plauko mikroskopinis, kraujo, citologinis tyrimai. Taip pat parenkami preparatai nuo ektoparazitų, tinkamiausi papildai kailiui/odai, vietinės priemonės (šampūnai, purškalai).